Балкан победи Ямбол като домакин в дербито на кръга от Булсатком НБЛ, съобщава bgbasket.com. Баскетболистите на Александър Тодоров се наложиха с резултат 91-69, след като обезличиха съперника си през втората половина на мача. По този начин те си върнаха на ямболии за загубата с точка като гости в първото завъртане. В момента Балкан има 8 победи и 5 загуби и излезе еднолично на четвърто място в класирането. Ямбол, който до днес имаше еднакъв актив с ботевградчани, остава пети със 7 успеха и 6 поражения. Мачът започна с игра кош за кош и след много оспорвани първи минути логично се стигна до равенство при 14-14. Отборите изравниха резултата още три пъти до края на първата четвърт, а серия от 5-0 за гостите в края й ги изведоха напред при 24-19. Малката разлика в полза на гостите се запази през цялата втора част, а непосредствено преди почивката Балкан намали изоставането си само на точка – 38-39. Ботевградчани излязоха изключително мобилизирани за второто полувреме и бе категорично по-добрият отбор през цялата трета част. Отборът беше много ефективен в нападение и след като спря много нападения на ямболии, успя бързо да натрупа сериозна преднина. Серия от 10-2 на Балкан за край на периода направи резултата 67-50 и мачът на практика бе решен. Голямата разлика се запази през първата половина на последната десетка, а в средата й разликата стана цели 20 точки. Балканци продължаваха категорично да надиграват съперника си, а настроението им се вдигна и от публиката, която бурно ги подкрепяше. До края срещата просто бе доиграна, а домакините се поздравиха с победата. Отборите бяха равностойни в борбата под коша и извършиха еднакъв брой технически нарушения и фаулове. Голямата разлика между двата отбора обаче бе в стрелбата. Балкан вкара 9 тройки от 21 опита (43%), а Ямбол – 5/16 (31%). Домакините имаха успеваемост 67% за две точки срещу 45% на съперника. И двата тима вкараха по 16 наказателни удара, но гостите имаха с четири стрелби повече. Резултатът от второто полувреме е 48-30 в полза на Балкан. Йордан Бозов изигра много силен мач и записа 19 точки и 5 борби. 16 вкара Владимир Панич, 15 – Урош Петрович, а 13 – Станимир Маринов. За тима дебютира Станислав Славейков, който вкара 6 точки. За Ямбол Мартин Дурчев вкара 24 точки, а Станислав Говедаров – 12. В следващия кръг Балкан ще гостува на Черноморец, а Ямбол ще има трудната задача да посрещне Лукойл Академик.