Аякс изигра нов страхотен мач в тазгодишната Шампионска лига и изхвърли Ювентус в четвъртфиналите след победа с 2:1 в Торино и общо резултат 3:2.

Тимът на Ерик Тен Хаг летеше по терена и изуми с фантастично второ полувреме, в което не остави нищо на случайността. На почивката резултатът бе 1:1 след два бързи разменени гола, но след нея холандците се втурнаха в атака и можеше да вкарат поне 3-4 пъти.

Подобно на мача на "Сантяго Бернабеу" (4:1 над Реал), холандците шокираха по-именития си съперник и за 90 минути се превърнаха в синоним на футбол. Представянето им бе шампионско и дойде въпреки нов ранен гол на Кристиано Роналдо, който този път не бе способен да направи обрат. За първи път от девет години няма да го гледаме в полуфинал на Шампионска лига. Този мач фактически слага край на сезона на Юве, който вече си осигури титлата в Италия и отпадна за Купата на страната.

Аякс може да бъде считан за един от фаворитите за трофея, тъй като с играта си е готов да се опълчи на всеки един съперник, да го надиграе и да го съкруши. Това вече го усетиха два от най-големите клубове в света.

Ювентус наложи своя обичаен домакински натиск в началото и създаде напрежение пред вратата на Онана. Бернардески и Де Шилио опитаха неуспешно, а малко по-късно вратарят едва не сбърка, пращайки топката в тялото на Емре Джан пред вратата.

Първият шанс за амстердамци дойде в 20-та минута. Тадич подаде на Нерес, който стреля, а топката се озова във Ван де Беек, който я прати твърде високо.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Така се стигна до 28-та минута, когато Кристиано откри резултатa. Хищникът намери перфектната позиция в наказателното поле и стреля непокрит с глава след центриране от корнер - 1:0. Роналдо вкара на този съперник в четвърти пореден мач.

В 34-та минута обаче Аякс изравни. Ван де Беек укроти остър пас и от перфектна позиция направи 1:1. Голът бе проверяван два пъти със системата ВАР - за засада и игра с ръка, но правилно бе зачетен.

До края на полувремето Аякс приложи много агресивна игра и посритваше често съперниците си дори и на опасни позиции. Показа, че е дошъл за здрава битка. В едно от въпросните нарушения Паоло Дибала бе ударен неприятно и това наложи смяната му с Мойс Кийн за второто полувреме.

Аякс започна по прекрасен начин втората част с няколко красиви атаки. При една такава в 52-та минута Хаким Зиех стреля от перфектна позиция, но Войчех Шчесни направи не по-малко впечатляващо спасяване, вдигайки ръката си.

Полякът след това имаше нова важна намеса след фалцов удар на Ван де Беек, който влизаше право в горния ляв ъгъл на вратата.

В 61-та минута Юве се посъбуди и Кристиано изведе Кийн, който от добра позиция стреля неточно. Минутите обаче бяха изцяло за Аякс.

Фантастичната игра на гостите продължи и те не спряха да затягат обръча около наказателното поле на Юве. Това даде своя резултат в 67-та минута, когато Матиас Де Лихт се извиси над всички при корнер и нанесе смъртоносен удар - 2:1. Превърна се в най-младия холандец с гол в Шампионска лига от 1996-а насам.

В 75-та минута Давид Нерес направи огромен пропуск след фантастичен балонен извеждащ пас на Зиех. Тук можеше да бъде решено всичко.

Снимка: AP/БТА

Пет минути след това Аякс вкара за трети път след прецизен удар на Зиех, но голът бе отменен за засада. Повторенията показаха, че има много тънка такава.

Тук окончателно се видя кой е по-добрият отбор. Въпреки аванса си, тимът продължи да атакува и да отправя удар след удар.

В края на мача Юве поиска дузпа за игра с ръка на Дейли Блинд, която не бе отсъдена. Последните секунди бяха нервни, но успешни за холандците и те довършиха историческата вечер.

На полуфинала Аякс чака победителя от Манчестър Сити - Тотнъм (0:1 след първия мач). След елиминиране на Реал и Юве, едва ли нещо вече може да уплаши смелата холандска бригада от Амстердам.