Ботев е футболният господар на Пловдив. "Канарчетата" победиха големия си съперник Локомотив с 2:1 в пловдивското дерби, играно на базата на Ботев в квартал Коматево.

По този начин "жълточерните" взеха предимство и във вечната история на този мач, като вече имат с победа повече от своя противник. 41 успеха за "Ботев", срещу 40 за Локомотив.

Именно в Коматево, но с 2:0 дойде последната победа на "канарчетата" в дербито. Това се случи през август 2020-а. Онзи мач бе последват от историческото и кошмарно за ботевистите 0:6, както и от ремито 1:1 на "Лаута" през есента, за да дойде днешният изстрадан успех.

В мач с много нерви и нарушения, каквито винаги съпътстват това дерби, както и напрежение по трибуните и две прекъсвания на мача, пловдивските отбори успяха да подарят красиви футболни мигове и три гола на феновете.

А първата част не предвещаваше нищо подобно, защото футболът през тези 45 минути буквално липсваше.

Всъщност минутите бяха над 50, защото реферът Георги Кабаков трябваше да дава дълго продължение. Причината бе, че фенски изцепки на два пъти прекъснаха играта.

Всичко започна с ракета по посока на агитката на Локомотив, което разгневи гостуващите фенове. Някои от тях счупиха част от оградата и опитаха да нахлуят на терена, по който полетяха и счупени седалки.

Снимка: Startphoto.bg

За щастие намесата на полицията, а и молбите на капитана Димитър Илиев успокоиха страстите. Поне за малко, защото пет минути по-късно имаше нови хвърлени седалки, които пак спряха мача.

Все пак първата част ще бъде запомнена и с един изключително красив миг. Това е голът със задна ножица на Антоан Бароан, който обаче бе отменен, а явната засада на френският нападател бе видима още и в реално време, без да се налага ВАР да черате добре познатите си линийки.

Втората част обаче изобилстваше от футбол. Явно и двата тима осъзнаха, че безлично и скучно 0:0 не е в полза на никого и решиха да заиграят по-агресивно.

И Локомотив получи шанс да изпълни дузпа, когато отлична атака изведе Умарбаев сам срещу вратаря, той чукна топката покрай стража и фаулиран.

Зад топката застана уж безгрешният от бялата точка Димитър Илиев, чието изпълнение обаче бе спасено от вратаря Аргилашки. Слаб изстрел, далеч от това, което сме свикнали да наблюдаваме от Илиев.

Именно тази дузпа можеше да прати мача в съвсем друга посока, а това осъзна и Димитър Илиев, който след последния съдийски сигнал напусна терена със сълзи в очите.

След този епизод Ботев заигра по-добре, а в 76-ата минута централният бранител Виктор Генев бе героят за жълточерната част от Пловдив.

Той се разписа след центриране на Неделев от корнер, точно както го направи и през есента на "Лаута". Любопитното е, че Генев има само два гола с екипа на Ботев, като и двата дойдоха в две последователни пловдивски дербита.

А десет минути по-късно появилият се от пейката дебютант Джак Лейн направи мечтаната си поява с екипа на Ботев, като вкара втори гол, с който сякаш реши дербито.

Двете асистенции за головете на Ботев направи героят на местната публика - Тодор Неделев, който за пореден път показа, че прави разликата и играе по невероятен начин, щом става дума за градско дерби.

И докато феновете на Ботев вече празнуваха победата, Димитър Илиев върна един гол в 89-ата минута, който поне за няколко минути върна интригат, но Локо нямаше сили за изравняване.

Така "канарчетата" се върнаха на третото място с 39 точки, докато Локомотив продължи с колебливото началото на пролетния полусезон и заема осмо място с 28 пункта.