След като вчера ви разказахме историята на дебютния европейски шампионат през 1960-а и титлата на СССР, продължаваме с историята на Евро 1964 в Испания, чийто финал на "Сантяго Бернабеу" преди точно 6 десетилетия е решен по възможно най-драматичния начин.

Форматът на турнира отново е с финална четворка, а преди това - квалификации с 29 отбора (Гърция се оттегля от надпреварата, след като жребият я изправя срещу воюващата с нея Албания). Съветският съюз, Австрия и Люксембург започват направо от втория кръг. Отборите играят 2 мача при разменени гостувания до полуфиналите.

България също участва в квалификациите на директна елиминация, като отстранява Португалия на 1/8-финалите. В първия мач в София побеждаваме с 3:1. Два гола вкарва Георги Аспарухов, един добавя Диев, а Еузебио е точен за португалците. На реванша губим със същия резултат.

В решаващия трети мач в Рим България се налага 1:0 с попадението на Аспарухов в 87-ата мин. В следващия кръг обаче отпадаме от Франция. България отново печели първия мач, този път с 1:0 с гол на Диев. На реванша падаме 1:3.

Безспорно огромната изненада в квалификациите е скромният тим на Люксембург, който получава прозвището "убиец на гиганти". Първо националите на държавата-джудже отстраняват Холандия с общ резултат 3:2, а срещу Дания успяват да направят две равенства - 3:3 и 2:2, преди да загубят преиграването с 0:1. С този успех "датският динамит" става четвъртият последен участник във финалната фаза след тимовете на СССР, Испания и Унгария.

Датчанинът Оле Мадсен, който става голмайстор на турнира, вкарва 11 гола в квалификациите. Рекорд, който остана до 1996 г., когато Давор Шукер вкара 12 за Хърватия. Дейвид Хийли (Сев. Ирландия) пък вкара 13 преди Евро 2008.

На полуфиналите СССР с лекота преодолява Дания с 3:0 след попадения на Валери Воронин, Виктор Понеделник и Валентин Иванов. Насред Мадрид Испания трудно надделява над Унгария с 2:1. Переда извежда домакините напред в резултата с гол в 35-ата минута, но унгарците изравняват 6 минути преди края на мача, за да вкарат срещата в продължения. Победния гол за "Ла фурия" е дело на Амансио.

Любопитното е, че на предишното европейско първенство Испания се оттегля от турнира, защото жребият им отрежда да играе срещу големия политически враг СССР, но за домашната надпревара Франко дава благословията си.

Така на Сантяго Бернабеу" в Мадрид 79115 привърженици наблюдават финалния двубой, като на стадиона присъства и самият Франко. Още едно важно уточнение - тогавашният стил на Испания няма нищо общо с модерните представи за атакуващ и комбинативен футбол. Треньорът Хосе Виялонга, бивш учител по физкултура, следва стриктно заветите на Еленио Ерера. С други думи, казано на жаргон - "топката минава, човекът - не".

Това се оказва ключово, тъй като СССР влиза като фаворит в двубоя. В рамките на първите 8 минути резултатът вече е 1:1, за домакините вкарва Хесус Мария Переда, а за гостите - Гализмян Хусайнов.

Getty Images

Резултатът остава такъв, докато отново Луис Суарес създава добра ситуация пред Переда, той центрира и Марселино Мартинес праща топката въвб вратата покрай отчаяния плонж на Лев Яшин. Вторият гол на испанците пада 6 минути преди края, което оставя на СССР твърде малко време за ново изравнително попадение.

Победното попадение е и щастливо завръщане на "Сантяго Бернабеу" за Марселино, който напуска Реал Мадрид, за да премине в редиците на големия съперник Барселона.

Европейската титла на Испания от 1964 г. дълго време остава единствена във витрината на Ла Фурия, като следващите два триумфа бяха през 2008 и 2012 при златното поколение на Шави, Торес, Иниеста, Касияс, Пике и компания.