"Уимбълдън" видя историята си пренаписана. За пореден път.

Кевин Андерсън и Джон Иснър изиграха гладиаторска битка, която продължи шест часа и половина на полуфиналите, а южноафриканецът е големият победител.

Той триумфира след 7:6(6), 6:7(5), 6:7(9), 6:4, 26:24 в двубой, който лиши задълго зрителите на корта от шоуто Надал - Джокович.

Мнозина от тях ще се разсърдят на гигантите, но истинските фенове на тениса трудно ще забравят това, което се случи.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Двамата майстори на сервиса почти не ни дадоха повод да си мислим, че този мач някога ще свърши - четвъртият най-дълъг в историята на тениса и вторият най-дълъг на "Уимбълдън".

Иснър е човекът, който държи абсолютния рекорд след мача си от първия кръг с Никола Маю преди осем години. Тогава решителният сет завърши със 70:68 гейма.

Днес Иснър подобри рекорда на Горан Иванишевич за най-много асове в едно издание на турнира. Американецът едвам ходеше в петия сет, но показа изключителна воля за победа.

Естествено, същото важеше и за неговия съперник, който е големият победител.

"Не знам какво да кажа в този момент. Беше трудно и за двама ни. Имахме равни възможности, но все някой трябва да спечели. Той е страхотен човек и нямам представа какво чувства в момента. Искам да му се извиня за това. Вдъхновен съм от това, което той стори", заяви победителят след мача.

Андерсън заби 49 аса, а съперникът му се отчете с 53. Във всичките 99 гейма двамата се пробиха общо шест пъти - само веднъж в петия сет.

Embed from Getty Images

Това, което се случи на корта, е нечовешко. Който и да бе стигнал до финала няма да има шанс заради изразходваната енергия. Надал и Джокович ще бягат повече в своя мач, но няма да прекарат над шест часа на корта.

Адмирациите са за Андерсън, който достига едва втория си финал в Големия шлем. Мачът не бе най-атрактивният като стил на игра, но е образец за човешките възможности и волята за победа.