Димитър Бербатов попадна в нова престижна класация на Острова.

Рекордьорът по голове за националния тим на България попадна сред 100-те най-велики играчи на Висшата лига.

Класацията е на вестник "Independent", а българинът се нареди в средата й, на 51-а позиция.

Бербатов прекара 8 сезона в английския елит, където изигра 229 мача, в които вкара 94 гола. Най-запомнящи са сезоните му в Манчестър Юнайтед и Тотнъм, като също така игра и за тима на Фулъм.

"Independent" посвети специален материал на него, като го озаглави "Неразбраният гений". Ето какво написаха от вестника:

"Най-неразбраният играч в историята на Висшата лига. Още от първите дни в Тотнъм, съотборниците му се чудеха какво се случва.

Та това бе човек, който идваше да обядва със собствени нож и вилица, които носеше от дома си.

На терена също изглеждаше странно. Бавен, муден, със странно движение. Това само шокираше още повече защитниците, когато ги задминаваше с магическо отиграване. Шокираше фенове и треньори, когато вкарваше поредния си феноменален гол.

Всички се питаха: "Какво за бога става тук".

Нито един играч в 27-годишната история на Лигата не е бил по-неразбран от Бербатов, както от съотборници, така и от фенове.

Някои го наричаха странник, други арогантен, но всички се обединяваха около това, че класата му, докосването, визията за играта, са на невероятно ниво.

Никой никога не е виждал друго, освен топката да се залепи на обувката му, сякаш намазана с лепило.

Започна трудно. Без да тича, без да пресира, без да помага в защита, а и не вкарваше голове. Нещата не се получаваха.

Всичко се промени, когато треньорите спряха да изискват подобни неща от него. Доказа, че няма нужда да играеш десетки пъти с топката, ако имаш класата да го направиш веднъж, но решително.

Вкара важни голове. Ако клипчетата на останалите голаджии са с агресивна и енергична музика, то тези на Берба са достойни да бъдат озвучавани от симфоничен оркестър, каква грация само.

Ключов момент бе партньорството му с Роби Кийн. Двете противоположности оформиха страхотен дует. Кийн бе енергичен, бърз, не спираше да тича, страхотен партньор за Берба.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Характерът му наистина бе странен. Имаше случай, в който феновете на Тотнъм скандираха името му, а след това Бербатов сподели, че не му харесва, чувства се засрамен.

Боже, та почти всеки играч живее за такива моменти.

Може би странният му характер показва, защо не успя да бъде звездата в Юнайтед. Премина за 30,75 милиона паунда, спечели две титли, стана голмайстор на Лигата, вкара 48 гола, но никога не се превърна в човек №1 в състава.

Не успя да изпъкне пред Роналдо, Рууни и Тевес.

В автобиографията си Алекс Фъргюсън написа за него:

"Бербатов нямаше тази уевереност в себе си. Той не беше арогантен като Кантона и Анди Коул или сигуренв себе си като Шерингам. Беше адски талантлив, но не беше боец. Играехме на определена скорост, а той не се пригоди към нея".

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

След 4 сезона в Юнайтед, Бербатов се събра отново с Мартин Йол в тима на Фулъм. Възвърна головото си докосване, започна да бележи, но проблемите извън терена си останаха.

"Той изобщо не говореше с никой, когато го поздравиш сутрин, той прощо кимаше", споделя вратарят Марк Шварцер.

Последният му сезон приличаше на първия. Трябваше да играе водеща роля, но не го направи. Наричаха го мързелив, бягащ от отговорност.

Въпреки това, той остава сред най-талантливите играли в английския елит, но определено най-неразбраният".

Снимка: Getty Images/Guliver Photo