В следващите две седмици спортният свят отново ще е погълнат от тенис, а причината е четвъртият турнир от Шлема за сезона - US Open.

Разбира се, че тема №1 в дните преди началото на турнира е отсъствието на Новак Джокович, който нямаше как да влезе на територията на САЩ, тъй като не отговаряше на ваксинационните изисквания на местните власти.

Макар липсата на сърбина да е огромна, останалата част от тенис елита е на линия, за да ни подари страхотни емоции в следващите две седмици.

US Open винаги е бил място за изненадващи шампиони, велики приказки и исторически моменти. Такива в Ню Йорк има и отсъстващият Джокович, който освен три титли, със сигурност ще се запомни и с последните си две участия в Ню Йорк.

Това през 2020-а, когато в яда си изстреля топката към един от лайнсмените и бе дисквалифициран, както и това преди година, когато сърбинът докосваше така бленувания "Златен шлем", но на финала в Ню Йорк го спря Даниил Медведев.

Именно заради ролята си на последен турнир от Шлема за годината, US Open е мястото за оформяне на тези "Златни шлемове".

Снимка: Getty images

Новак Джокович не успя да го стори, но това направи Род Лейвър на два пъти, макар само вторият случай да бе в професионалната ера на тениса. Това се случи през 1969-а, гокато легендарният австралиец побеждава на финала в Ню Йорк своя сънародник Тони Рош, за да оформи своя втори "Златен шлем".

Още по-впечатляващо постижение е оформено през 1988-а при дамите, когато Щефи Граф прибавя титлата от US Open не само към вече спечелени три турнира от Шлема през годината, но и към златния си медал от Олимпиадата в Сеул.

US Open е и турнирът, който се гордее с най-голямата тенис арена в света, а именно "Артър Аш Стейдиъм", който е открит през 1997-а и събира 23 771 зрители, повече от всяко друго специализирано за тенис съоръжение на света.

От откриването си струващото 254 милиона долара съоръжение е мястото, където се решават титлите и се играят най-възловите битки, а на "Артър Аш" например наблюдаваме първия "прайм тайм" женски мач в историята на тениса.

Снимка: Getty images

Това е финалът между сестрите Уилямс, които през 2001-а предизвикват истинска истерия около себе си по време на US Open, а в крайна сметка се срещат в битка за трофея, която Винъс Уилямс печели в два сета, а по онова време този двубой чупи абсолютно всички рекорди по приходи и гледаемост за женски тенис.

Не е изненада, че това се случва именно на US Open, защото това е първият турнир, в който през 1973-а организаторите предлагат еднакви по размер парични бонуси за мъже и жени.

Случва се след множеството акции на Били Джийн Кинг и компания, които постигат своя малък триумф. За сравнение, на Australian Open предприемат подобен ход едва през 2001-а, 28 години след US Open.

Макар кортовете в Ню Йорк да са видяли истински спектакли на тримта големи в лицето на Федерер, Джокович и Надал, макар да имат своите легенди мато Макенроу, Сампрас и Агаси, но най-големият герой си остава Артър Аш, като неслучайно централният корт носи неговото име.

Именно той е човекът, който печели първото издание на турнира в професионалната ера през 1968-а, като в онези години на расови проблеми отвъд океана, цялата страна определя един цветнокож лейтенант от армията за своя спортен герой.

Снимка: Getty images

Иначе любимци на местната публика са Пийт Сампръс и Джими Конърс, които заедно с Роджър Федерер имат по пет титли от надпреварата. Джон Макенроу има четири, а макар само с две, Андре Агаси също остава завинаги във фолклора на US Open.

Първата си титла той печели през 1994-а в ролята на непоставен, след операция на китката и една година на много колебания и проблеми.

Агаси има титла и през 1999-а, както и три епични загубени финала от сънародника си Пихт Самппрас, които създадоха едно епично съперничество през 90-те.

Неслучайно последният мач на Агаси на US Open и в Шлема изобщо (2006 г.), бе един от най-емоционалните мигове в тениса през този век, а любимецът на публиката бе изпратен със сълзи на очи.

Снимка: Getty images

US Open също така е историческо място с въвеждането на два ключови компонента - тайбрекът и системата "ястребово око".

За първи път тайбрек в тениса се играе през 1970-а именно на US Open, когато организаторите въвежта ново правило, наречено тогава "внезапна смърт".

Целта е скъсявването на безкрайните мачове и правенето на тениса по-атрактивен телевизионен продукт.

Първоначално играчите негодуват, дори оспорват правилото и протестират, но 26-те тайбрека, които се изиграват още в първия ден на US Open подлудяват публиката, която не крие своето одобрение.

Така с леки изменения във формата и усъвършенстване, правилото за тайбрек започва да навлиза във всички турнири, за да се превърне в неделимо правило на тениса, каквото е днес.

Освен това през 2006-а именно в Ню Йорк технологиите навлизат в консервативния тенис. За първи турнир от подобен калибър се осмелява официално да приложи системата "ястребово око", а още с първите отсъждания се забелязва положителния ефект.

Всички оценяват това като крачка напред за тениса, а 16 години по-късно сме на етап, където повечето турнири започват да премахват лайнсмените и да се доверяват на изцяло автоматична система за отсъжданията.

Безспорно US Open е сред най-ивонативните места в историята на тениса, а от понеделник всички погледи отново ще са насочени към кортовете на Ню Йорк, в очакване да видим кои ще са шампионите при мъжете и жените.

Турнирът започва в понеделник вечерта (след 18 часа наше време), ще го предават каналите на Евроспорт.

Снимка: AP/БТА