Славия напълно надигра на неговия стадион Левски в най-старото столично дерби. Гостите изпуснаха шанс да запишат паметна като цифрово изражение победа, но все пак стигнаха до трите точки - 2:1.

Юношата на ЦСКА Ивайло Димитров направи мача на живота си и донесе успеха с двата гола за "белите", които изиграха изключително впечатляващи 90 минути на "Герена".

И това определено бе изненада - Левски излезе надъхан от няколко хиляди по трибуните, донякъде явно обладани от ентусиазма около даренията и купените 5000 абонаментни карти след финансовата криза в клуба.

Но на терена нямаше Левски, а само на трибуните. Там "сините" фенове опитаха всичко за победата, подкрепяха своите до последните секунди... Но не можеха да вкарат гол. Толкова голови положения от гостуващ отбор без отговор от домакина, на този стадион отдавна не са виждани - поне не и в родното първенство.

Снимка: Bulphoto

Славия надигра убедително домакина с урок по контраатакуващ футбол. Още в седмата минута Ивайло Димитров откри, след като 18-годишният халф Филип Кръстев го изведе сам с брилянтен пас.

Нападателят с прякор Косъма вкара елегантно с левачката покрай излезлия Милан Миятович.

И се заредиха положения... все пред вратата на Левски.

В 13-ата минута Димитров изпусна от 5 метра, като уцели в главата стража на "сините". Те останаха и без Паулиньо, един от основните си играчи, който се контузи при инцидент с Емил Стоев от Славия, който неволно го удари с коляно при падане в лицето.

В 26-ата минута Кръстев изпусна ново стопроцентово положение, като не успя с глава от десетина метра при паднал на земята вратар и зейнала врата.

120 секунди по-късно Левски изравни с първия си удар и въобще - опасност. Дени Алар центрира от корнер и Найджър Робърта вкара с глава. И стадионът се вдигна, като се очакваше "синя" лавина и обрат.

Нищо такова. До края на полувремето имаше още две чисти ситуации, все пред Миятович. В 41-вата минута пак Кръстев се оказа сам срещу него, но топката му избяга и вратарят успя да спаси.

Второто полувреме започна с мощна подкрепа от трибуните, но на терена имаше само един отбор. В 49-ата минута Димитров уцели гредата, а после свалистите поискаха дузпа, но нямаше основания за такава.

Пет минути по-късно логичното стана. Галин Иванов подаде на Димитров пред вратата, той бе на път отново да изпусне, но дотъркаля топката в мрежата - 1:2.

И нататък отново положенията бяха само за гостите, които по чудо не вкараха още голове. Миятович два пъти спаси чисти попадения, като пресичаше пътя на нападатели, откъснали се срещу него. При едната ситуация останаха съмнения, след като Деян Лозев спря топка, пратена към празната врата с тялото и ръката - можеше спокойно да има и сигнал, а защитникът вече бе с жълт картон...

До края Левски имаше само една ситуация, но Спиърингс избра да падне за дузпа, вместо да стреля. А нарушение нямаше.

В нервните последни секунди настанаха грозни сцени.

Първо Алар, който бе най-активен в отбора на домакините, изрита без топка падналия Янис Карабельов и бе изгонен напълно логично.

В добавеното време Хали Тиам направи ужасяващо влизане в краката на Карабельов, като ще е чудо, ако не го е контузил. За сенегалеца обаче странно имаше само жълт картон, а по-нарисувано изгонване трудно може да се види. Но реферът Волен Чинков явно не посмя да отстрани втори футболист на Левски за няколко минути.

Освен Алар, за мача с Лудогорец за Купата на България в четвъртък отпада и Мартин Райнов, който получи жълт картон и също ще е наказан.

Славия си осигури пет точки аванс пред седмия Черно море в битката за място в топ 6, три кръга преди края на редовния сезон. И е вече само на 6 точки зад Левски, който е втори. "Сините", които още нямат победа през 2020 г., са на 7 т. зад лидера Лудогорец, който обаче е и с мач по-малко.