Канада спечели първата победа в своята история на финали на Копа Америка, след като излъга Перу с 1:0.

Така след силното представяне в дебютния мач за тима на турнира при 0:2 от шампиона на континента и света Аржентина, отборът с кленовия лист на гърдите вече има и три точки в актива си.

Така канадците могат да се надяват и да продължат на четвъртфинал.

Реми срещу Чили в последния мач от група А ще им стигне за това.

Постижението би било невероятно - Канада никога досега не бе играл изобщо на финали на надпреварата. Но под ръководството на селекционера Джеси Марч този отбор е неузнаваем.

Джонатан Дейвид, звездата на френския Лил, вкара единствения гол в 74-ата минута след светкавична контраатака.

Не и преди Мигел Араухо да получи поредния червен картон на Копа Америка, след като влезе остро с двата крака в глезените на играч на съперника.

Кошмарен момент спря мача за почти 10 минути в добавеното време на първата част.

Тогава страничният съдия Умберто Панджой от Хондурас падна на тревата и изглеждаше напълно бездиханен, а вратарят на канадците Максим Крепо се притече за първа помощ.

Оказа се, че арбитърът е получил припадък от топлото време - а температурите в този момент в Канзас Сити достигаха до 37 градуса.

Обляният в слънце стадион се бе напекъл, а мачът започна в 17 ч местно време.

Панджой бе вдигнат, посъвзе се, но след това отново рухна и бе качен на носилка и изнесен към местна клиника. Състоянието му е стабилно, просто ще му трябват няколко дни за възстановяване.

В група А Аржентина е с 6 точки и се класира за четвъртфинал. Канада има 3, а Перу и Чили - по 1.