Сърбинът става първият тенисист в Оупън ерата (след 1968 година) с три поредни титли от Мелбърн. Джокович завърши със 139 точки и не допусна нито един пробив в двубоя. Това бе шеста титла от Големия Шлем в кариерата на Джокович. Той няма загуба в Мелбърн в последните си 21 двубоя.

В първите два сета играта бе изключително равностойна и без пробиви. Джокович стигна до трофея, след като направи три пробива в следващите два сета. Олимпийският шампион Мъри поведе в мача, след като взе първия сет след тайбрек със 7:2. Във втората част Джокович успя да изравни, побеждавайки със 7:3 в тайбрека. В третата част сърбинът направи първия пробив в мача, поведе с 5:3 и при свой сервис нямаше проблем за поведе.

В последния четвърти сет номер 1 в света бе безапелационен. Той поведе с 5:1, а до края на мача двамата спечелиха подаванията си. Мъри поведи Джокович на финала на Откритото първенство на САЩ по тенис.

25-годишният британец има три загубени финала от Откритото първенство на Австралия. Той имаше известни проблеми със стъпалото, които го затрудняваха особено в четвъртия сет.

Сърбинът вече има 11 победи и 7 загуби от Мъри. Новак Джокович се изравни с рекордьорите по общ брой спечелени титли в Мелбърн Роджър Федерер и Андре Агаси, които имат по четири трофея. Рой Емерсън (Австралия) е лидер с шест титли, информира БТА.