“Ако не можеш да ги победиш, присъедини се към тях”. Реплика, която сте срещали много пъти, включително и в спортен контекст.

Днес обаче Хари Кейн я преобрази и тя би звучала така - “Ако не можеш да се присъединиш към тях, победи ги”. Точно това направиха английският голмайстор и Тотнъм, които за втори път през сезона повалиха шампионите от Манчестър Сити, този път в луд, луд мач на “Етихад”, завършил 3:2 за Спърс.

Така серията от 14 поредни мача без загуба за “гражданите” в първенството приключи - за последно футболистите на Пеп Гуардиола бяха губили на 30 октомври 2021 година, отново у дома и отново от лондонски тим в лицето на Кристъл Палас.

Днес “шпорите” поведоха още в петата минута, когато зимното попълнение Деян Кулушевски завърши светкавична атака на своя тим, превръщайки в гол асистенция на Хюн Мин Сон. Натискът на домакините след ранния шок съвсем логично доведе до изравняване на резултата - в 33-ата минута чрез Илкай Гюндоган.

Четвърт час след началото на второто полувреме Кейн, който се размина с трансфер в посока Сити през лятото, нанесе първия си удар по противника. Капитанът на Англия изведе своите напред с удар от въздуха, а малко по-късно се разписа отново, но консултация с ВАР доведе до отмяна на попадението му в 74-aта минута.

ВАР отново бе в центъра на събитията в началото на седемминутното продължение, което след това прерасна в общо 10 минути. След игра с ръка на Кристиан Ромеро в наказателното поле на гостите, съдията отсъди дузпа, реализирана от Риад Марез за 2:2.

И точно когато Сити сякаш бе стигнал до точката, Хари Кейн порази вратата на Едерсон след удар с глава, нокаутирайки съперника и осигурявайки победата на лондончани - 3:2.

Така преднината на Манчестър Сити пред Ливърпул стана шест точки, а Тотнъм вече е седми с 39 точки, включително и два мача по-малко.