Испания изнесе урок по футбол на Италия насред "Сан Сиро" в Милано и с 2:1 спечели полуфинала в Лигата на нациите.

Двата гола вкара Феран Торес още до почивката, а капитанът на европейските шампиони Леонардо Бонучи бе изгонен също още през първото полувреме. Едва в 83-ата минута Лоренцо Пелегрини върна едно попадение, но извън контекста на мача, тотално доминиран от гостите в него.

Испанците си отмъстиха за полуфиналното поражение с дузпи на Евро 2020 преди няколко месеца. Тогава плакаха играчите на Луис Енрике, но е спорно дали и в онази вечер те също не бяха по-добрият отбор на терена.

За днес в това няма съмнение - от първата минута до последната Ла Фурия надигра шампиона на Европа и спря серията му, която е световен рекорд - 37 поредни двубоя без загуба. Поредицата продължи повече от 3 години, но всяко нещо си има край, колкото и да е впечатляващо.

Полуфиналът в най-новия турнир на УЕФА се игра на великата арена "Сан Сиро", където Италия нямаше поражение от 1925 г. (1:2 от Унгария). Това са 96 години, 46 официални мача, донесли 32 победи и 14 ремита на "скуадра адзура", когато е домакин на този стадион.

И тази серия приключи, въпреки че испанците бяха в състав, който далеч не е оптимален и няма нищо общо с онзи, изнесъл битките на Евро 2020. А това отвори вратата за две млади момчета, които направиха невероятно впечатление с играта си.

На терена като титуляр излезе Гави - или Пабло Марин Перес Гавира, юноша на Барселона, който просто грееше в сърцето на полузащитата до съотборника си от каталунския клуб Серхио Бускетс. Гави е на 17 години и преди 13 дни приключението му в мъжкия професионален футбол започна с дебют в първия тим на Барса като титуляр.

Мачът срещу Италия бе четвърти за него от първата минута общо! Какъв старт на кариерата само...

17-годишният Гави направи огромно впечатление с дебюта си за националния тим на Испания

Тийнейджърът не трепна срещу Жоржиньо, Верати и останалите звезди на еврошампиона, а заедно с Бускетс и Коке тотално спечели битката в центъра.

В едно интервю преди месеци великият футболен мозък от предишното десетилетие на Барселона и Испания - Шави Ернандес бе казал, че "вече вижда себе си в едно момче от академията", визирайки точно този хлапак, когото днес светът зърна за първи път на най-високата сцена. Дали Гави ще стане Шави - времето ще покаже, но първите признаци са налице.

Испания поведе в 17-ата минута, когато Микел Оярсабал даде брилянтен пас отляво и от въздуха Торес вкара. 120 секунди по-късно като по чудо не стана 0:2, след като Джанлуиджи Донарума изпусна топката комично, тя се удари в гредата, но Бонучи я изчисти.

Вратарят бе много нервен и неуверен, разбираемо.

Донарума бе неуверен и нервен, освиркван от собствената си публика

Той игра под непрестанните освирквания на немалка част от трибуните - това са тифозите на Милан, които никога няма да му простят "предателството" да си тръгне от родния му клуб през лятото без пари, отказвайки да преподпише договора си, за да иде за космическа заплата в ПСЖ.

Италия отвърна с хубава атака и положение, пропуснато от Лоренцо Инсине, но това не се оказа сигнал за обрат, а единствената по-сериозна ситуация чак до 83-ата минута.

Бонучи бе изгонен в 42-рата за два жълти картона, получени набързо и доста глупаво като за футболист с неговия колосален опит. Капитанът първо скочи срещу решение на рефера в 30-ата минута, а 12 по-късно удари с лакът в лицето Бускетс и руснакът Карасев нямаше избор.

Бонучи удря с лакът Бускетс и след секунди ще получи втория си жълт картон

Веднага след това гилотината падна - пак Оярсабал отляво с кадифено центриране, пак Торес - този път с глава, неспасяемо и хирургически точно в долния ъгъл. Шах и мат. 0:2.

След почивката испанците съвсем се разгърнаха и просто скриха топката на 10-те италианци, които гониха, преследваха, опитваха да са агресивни, не се предадоха, но нямаха шанс срещу отбор, който отлично знае и умее да държи топката далеч от вратата си. Особено пък при числено неравенство.

В игра се появи в 49-ата минута Йереми Пино от Виляреал, като това е още един играч, за когото много ще се говори. Крилото е на 18 години и направо се подиграваше вдясно на испанската атака с изключително опитни съперници в синьо срещу себе си. А испанците не спираха да търсят трети гол - Маркос Алонсо, Оялсабал и друга резерва - Брайън Хил, изпуснаха да решат мача.

Седем минути преди края Федерико Киеза наказа една грешка и открадна топката в центъра на терена, за да я сервира на Пелегрини - 1:2. Но нищо повече. А и този гол дойде против логиката на събитията.

Испания е на финал в турнира и в неделя от 21,45 часа на същия "Сан Сиро" чака Белгия или Франция. Техният полуфинал е в четвъртък, отново от този час, но в Торино.

В неделя от 16 ч е мачът за трето място (пак на стадиона на Ювентус), където Италия ще срещне загубилия във втория полуфинал. Всички срещи от финалната четворка в Лигата на нациите се предават у нас от БНТ 3 HD.