Левски записа едно от най-конфузните си отпадания в европейските клубни турнири след 1:2 от малтийския Хамрун Спартанс и 1:4 при последвалите дузпи на стадион "Георги Аспарухов" в третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите.

И то - пред пълни "сини" трибуни и след 1:0 в първия мач, което изглеждаше като много солиден аванс.

Тимът на Станимир Стоилов видимо бе по-добър от двата, но някак допусна да бъде излъган от своя съперник след късна драма в редовното време и много слабо изпълнени дузпи от българския тим.

Домакините направиха много пропуски, преди Хамрун да поведе в резултата в 77-ата минута.

Но в 91-вата Цунами изравни с глава и прати публиката в екстаз, защото това означаваше, че няма да има продължения. Но още в ответната атака малтийците вкараха за 2:1 по невероятен начин. И така мачът влезе в допълнителните 30 минути.

В тях но нов гол не се стигна и при дузпите "сините" направиха пропуски чрез Цунами и Филип Кръстев. Николай Михайлов върна надеждите със спасена дузпа, но тя трябваше да се бие отново заради негово грешно заставане. Този път прошка нямаше и Левски болезнено отпадна.

Подобен мач не се вижда често, но не е и прецедент в европейската история на "сините", които неведнъж са отпадали от позиция на явен фаворит. Такъв развой точно тази вечер обаче идва като изненада заради работата на Станимир Стоилов и подема в клуба в последните месеци, а и най-вече заради доминацията на "сините" в хода на днешния сблъсък.

Снимка: БТА

До голяма степен отговорност може да се търси във вратаря на Левски Николай Михайлов, който имаше пряка вина и за двете попадения на съперника - при първото спаси, но изпусна топката, а при второто излезе неразчетено и остави вратата си празна. Преди тези ситуации "синята" защита играеше стабилно и резервният план беше да се играе за 0:0, което стигаше. А и изглеждаше непоклатимо.

Той обаче, както историята е показвала - рядко сработва. Триумфът на Хамрун продължава тяхната приказка - това е трети пореден преодолян съперник в Лигата на конференциите, като досега тимът беше отстранявал само един отбор и то преди десетилетия.

Още във втората минута Левски направи огромен пропуск. Извеждащ пас към Уелтън не беше разгадан от защитата и той се озова сам срещу вратаря, но се забави твърде много и реши да подава. Прати топката към Роналдо, а той някак си се размина с нея на чиста позиция.

Мачът се игра на много високо темпо в тези първи минути, което доведе и до не малко грешки в центъра на терена. Първият точен удар за "сините" дойде в 17-ата минута, когато Хосе Кордоба пробва с далечен шут, но твърде слаб.

В 22-ата минута Левски отново създаде не лоша опасност пред вратата на съперника. Стигна се до удар на Андриан Краев, който беше отразен от вратаря Хенри Бонело.

В 35-ата минута стражът направи фантастично спасяване с една ръка след центриране от десния фланг и удар с глава на Цунами. Малко преди края на полувремето левият защитник отправи още един удар с глава, но този път топката прелетя встрани.

Снимка: БТА

Настроението по трибуните стана още по-празнично заради изключително дълга заря около стадиона, която продължи над 10 минути

И през втората част Левски започна да натиска съперника си и да търси попадение, което да реши дуела, но често бяха вземани грешни решения в завършващата фаза. Уелтън имаше шанс в 56-ата минута, но от малък ъгъл стреля покрай вратата.

Нищо не предвещаваше това, което щеше да се случи в 78-ата минута. При една от редките си атаки Хамрун стигна до левия фланг и последва центриране на Райън Камензули, което намери Матю Гулимиер. Той отправи удар от воле, а Николай Михайлов първоначално спаси, но не успя да улови топката. След това халфът на гостите направи добавка - 1:0.

В самия край на добавеното време Левски отново показа, че умее да вкарва късни голове. Случи се след центриране от корнер на Филип Кръстев и поредният удар с глава на Цунами.

Само че Хамрун вкара още в следващата атака. След дълъг пас напред към Додо Николай Михайлов излезе и опразни вратата си. Нападателят върна топката назад и се стигна до труден, но точен удар на Райън Камензули - 2:1.

Снимка: Bulphoto

В началото на първото 15-минутно продължение Хамрун се втурна за трети гол и на два пъти бе близо в рамките на няколко секунди. Първо Николай Михайлов излезе и пресече опасен извеждащ пас, а след това Муса Соу стреля над вратата. В другия край на игрището същото направи и Цунами.

В 109-ата минута Филип Кръстев направи хубаво изпълнение от пряк свободен удар, но вратарят на малтийците се намеси подобаващо с една ръка и изби топката в корнер. В ответната атака Додо беше близо до гол за гостите, но не успя да уцели топката очи в очи срещу Михайлов.

В заключителните секунди преди дузпите бившият капитан на България Ивелин Попов бе вкаран в игра, за да изпълни наказателен удар.

Дузпите за Хамрун: Винисиус вкара, Монтебело вкара, Гулимиер вкара, Феделе вкара.

Дузпите за Левски: Петков вкара, Цунами пропусна, Кръстев пропуска.