Пореден расистки скандал разтърси елитния спорт, като този път в главната роля бе съдия. Четвъртият рефер на срещата от Шампионската лига между Пари Сен Жермен и Истанбул Башакшехир е обидил на расова основа един от помощниците в щаба на турския тим, което накара гостите да напуснат терена на "Парк де Пренс" във френската столица Париж.

Случката се разигра в средата на първото полувреме, след като Пиер Уебо, един от асистентите в турския тим, бе изгонен от пейката с червен картон.

Камерите го уловиха как яростно се разправя с главния съдия и пита "Защо каза негър, защо каза негър?".

Обект на яростта на някогашната камерунска звезда обаче е четвъртия рефер Себастиан Колческу, който е използвал въпросната думичка. Асистент съдията се е оправдал, че се е получила ситуация "изгубени в превода" и става дума за неразбирателство заради румънския език.

Това по никакъв начин не трогна гостите, които водени от сенегалската резерва Демба Ба, дружно се прибраха съблекалнята си.

Колегите им от ПСЖ показаха солидарност и ги последваха, а така срещата бе спряна в средата на първото полувреме.

Турският президент Реджеп Ердоган също осъди действията на румънския рефер и излезе с официално изявление.

"Турция винаги осъжда всякаква форма на расизъм и дискриминация както в спорта, така и в социалния живот. Силно осъждам расисткия израз използван срещу Пиер Уебо, който е част от Истанбул ББ и вярвам, че УЕФА ще вземе нужните мерки", написа президентът в пост в социалнитемрежи.

В крайна сметка стана ясно, че срещата ще се доиграе в сряда вечер - от 19:55 часа българско време. От Истанбул Башакшехир категорично са отказали да играят тази вечер.

Снимка: БТА/АП