През лятото с Евро 2024 идват вечните емоции на футболния фен около такова първенство. Ще чакаме всеки мач и ще коментираме всеки гол - както е винаги на голямо първенство. Има няколко велики момента в едно такова футболно лято, които остават уникални за играта на ниво национални отбори.

Химните преди мачовете. Головете - особено тези, които обсъждаме и дни по-късно. Финалите. Драмите с дузпите...

Връщаме ви към някои незабравими попадения с видео, но и с тяхната неповторимост и резонанс в историята на играта. Около едни - освен, че са невероятно красиви, интересен е контекстът на мача, в който са вкарани. Други просто са шедьоври сами по себе си.

Христо Стоичков, България - Румъния 1996 г.

Не, не - не го правим от патриотични чувства. Или поне, не само. Това е единственият победен гол (основното видео горе) на финали на европейско първенство за страната ни, като това е едната причина да е тук. Другата - защото е прост и гениален едновременно, демонстриращ най-силните качества на великия №8 на българския футбол.

Ицо тръгна през центъра, където никой не очакваше да го види, с демараж си осигури метър пространство, а когато видя дъгата на наказателното поле под краката си, изстреля най-базовия и ефективен удар във футбола - с върха на обувката (в махалата му викат боц). Така вкара и на Аржентина две години по-рано на световното.

Бихме Румъния с 1:0, а никога преди или след това България не спечели победа на европейски финали.

Марко ван Бастен, Нидерландия - СССР 1988 г.

Този гол няма как да не сте видяли. Няма как да не сте чували за него, чели за него... Един от най-паметните изобщо в историята на футбола по повече от една причина.

Първо - вкаран е на финал на Евро 1988, най-висока възможна сцена. Да вкараш такова попадение на финал е просто изумително. Да го вкараш в махалата също е изумително, какво остава пък пред 400-милионна аудитория.

Точно така - това е първото континентално първенство, превърнало се в глобален феномен като аудитория. Втората половина на 80-те бе големият бум на телевизионния футбол, а след Мондиал 1986 дойде Евро 1988 и светът седна пред телевизорите целокупно. До 1984-а във Франция шампионите на континента минаваха някак по-пренебрежимо ниско в интереса, а дори стадионите не се пълнеха. Германия 1988 промени всичко, а голът на Ван Бастен, оборил логика, физика, гравитация и здрав разум, дойде и на финала. Вероятно един от петте най-значими гола във футбола изобщо.

Нидерландия би с 2:0 и стана шампион.

Рони Уилън, Ирландия - СССР 1988 г.

Оставаме на същото първенство, а топката пак е във вратата на Съветския съюз след невероятно изпълнения. Един от най-недооценените голове на европейски първенства, а ние съжаляваме, че качеството на видеото, с което ви го предлагаме, не е най-доброто възможно.

Мик Макарти хвърли един от тъчовете си на 45 метра, а от дъгата на наказателното поле халфът на Ливърпул направи нещо като странично-задна ножица и заби топката в горния ъгъл. От 20-ина метра, не от близо! Феноменално изпълнение!

Мачът завърши 1:1 в групите.

Джердан Шакири, Швейцария - Полша 2016 г.

Джобният гений на швейцарците забоде топката с велика Ала-Пиола от позиция извън наказателното поле, вдигайки на крака всеки на стадиона и пред телевизорите, който вероятно е изпуснал бира, кебапче или каквото там е държал в ръце в този момент.

Шакири се изстреля като от катапулт, щом топката отскочи от противник на удобна височина. И простреля полския вратар.

Този нисичък играч с прасци като на римски пехотинец имаше нюх към изключителни голове. Не вкара стотици такива, но пък всеки беше като подготвен за видеоподбор.

За негово съжаление Швейцария отпадна с дузпи на този осминафинал.

Златан Ибрахимович, Швеция - Италия 2004 г.

Като си говорим за акробатични изпълнения... Това е таткото, че и майката на всички тях.

Златан вкара един куп голове след удари, които могат да са част от помагало по някое бойно изкуство. Но този вероятно е най-трудният и гениален негов удар, за който години по-късно Буфон каза: Не знам как го направи. Никой човек не би трябвало да може да го направи.

Топката летеше из наказателното поле на италианците, кюскана напред-назад от играчи на двата отбора, а когато най-после тупна, отскочи толкова високо, че нямаше как излезлият напред Буфон да не я хване. Кой ще му е вземе там, на височината на ръцете?

Златан. Но не с глава, няма как да и даде сила с глава. Ибра полетя нанякъде, оттам вдигна крак и с петичка успя да даде достатъчно точност и сила, за да прати топката в горния ъгъл! И то толкова прецизно, че намиращият се на самата линия Кристиан Виери просто да няма как да я отбие над главата си. Изумителен гол. Изумителен.

Мачът завърши 1:1 в групите.

Кристиано Роналдо, Португалия - Унгария 2016 г.

И докато сме на тема "петички".

Кристиано вкара един от най-трудните голове в историята на европейските първенства в този мач от груповата фаза на Евро 2016.

Топката дойде отдясно по въздух, центрирана като за воле или удар с глава. Но Роналдо я изчака, загърби защитник и я намери с петичка зад гърба си, пращайки я в обратния ъгъл.

Феноменален гол, а и дойде в един от най-ярките мачове на турнира, завършил 3:3 в групите.

 

Луиш Фиго, Португалия - Англия 2000 г.

Това е един от най-зрелищните мачове в историята на европейските финали. Англичаните поведоха набързо с 2:0, като и двата им гола бяха чудесни. Но какъв бе отговорът?

Фиго намери топката от около 25 метра, като тя се заби там, където вероятно на португалеца му се е искало да иде. Точно в горния ъгъл, като ракета! Това попадение намали резултата, а после отборът на Фиго обърна до 3:2 мача от груповата фаза. Тук ви предлагаме целия репортаж, защото си струва да си го припомните. Но голът на страхотния халф на португалците е №1, при това не само на този двубой и това първенство.

Дмитри Пайе, Франция - Румъния 2016 г.

Продължаваме темата с ракетите "земя-въздух", които се помнят дълго. Дими Пайе изобщо не трябваше да е в състава на Франция, ако сте чели вестниците в страната в дните преди домакинското Евро 2016. "Защо ни е? Скандалджия, интроверт, незаинтересован от отборния успех..." Такива неща пишеха за халфа, който несъмнено е гениален, но също така несъмнено е и всички тези неща - понякога.

Но в мача на откриването, когато румънците бяха изравнили и в 89-ата минута изглеждаше, че домакините и голям фаворит за титлата ще тръгнат с конфузно 1:1 на "Стад дьо Франс", Пайе се намеси.

Играч с ярко изразен десен крак, силен при статични ситуации най-вече, Дими излезе от стереотипа. Той "напипа" топката с левачката по невероятен начин по диагонала и я прати неспасяемо в далечния ъгъл. От движение!

Е, имаше защо да го извикат, господа от френските медии!

Патрик Шик, Чехия - Шотландия 2021 г.

В Глазгоу се надяваха шотландците да вземат нещо от този мач и да търсят излизане от групата. Но Шик им вкара шикозен гол, който никога няма да бъде забравен.

Нападателят на чехите стреля от 49.7 метра, на практика от центъра. От движение, без да спира да тича и без да овладява топката. Тя описа уникална траектория и мина високо над главата на излезлия вратар, но и встрани от обсега му. Едно от повторенията показа, че дъгата бе перфектна - топката излетя като пратена с радиостанция и падна точно под напречната греда. "Гол на века", констатира Sky Sports. Кои сме ние да ги оборваме?

Давор Шукер, Хърватия - Дания 1996 г.

Далеч не толкова зрелищен като прехвърлящия удар на Шик, но голът на Шукер остава символен за световния футбол.

Това бе първата поява на хърватите на голям форум и те направиха невероятно впечатление. А това попадение бе нещо като кулминация, като събирателен образ на тяхното представяне - импровизация, футболно нахалство и никакво притеснение дори от противници с легендарен статут.

В случая Шукер прехвърли не кого да е, а Петер Шмайхел, смятан за вратар №1 в света в онзи момент. И голът влезе не във вратата на кой да е съперник, а на европейския първенец - датчаните.

Хърватия би с 3:0 в групата.

Пол Гаскойн, Англия - Шотландия 1996 г.

На същото първенство Газа се подигра с шотландците (най-вече с Колин Хендри), като вкара един от най-красивите "махленски" голове, каквито си вкарваме в мачовете в неделя и се радваме, че сме влудили момчетата от съседния квартал с хашлашки финт или трик.

Гениалният номер 8 на Англия избухна, прехвърли топката над главата на слисания защитник и я взе от въздуха, за да я прати в мрежата. Най-великото на този гол е, че дойде в мач с изключително много битка, но оскъдно малко класни изпълнения.

Това бе като извадено от контекста. Като привнесено от друг мач.

Англия би с 2:0.

Карел Поборски, Чехия - Португалия 1996 г.

И още един символен гол от 1996-а. И пак - на държава, която дебютира в новия си, самостоятелен вид. Чехословакия вече бе доказана сила на турнирите на континента, но Чехия се появи на Евро 1996 като нов отбор. И показа таланти, по които светът се прехласна - Недвед, Бергер, Поборски, Шмицер и Кука...

Карел вкара гола си в четвъртфинала срещу португалците на "Вила Парк", а ударът му също бе от онези, които не виждаме в професионалния футбол, а по-скоро между махалите. Копване, което е толкова непредвидимо, че защитниците и вратарят не вярват дори, след като топката вече е в мрежата.

Още един гол, който остава в историята именно, защото символизира появата на картата на една нова футболна нация. Чехите играха финал, след като с 1:0 елиминираха португалците, а после и Франция с дузпи на полуфинала.