Григор Димитров постигна една от най-великите си победи в кариерата, надигравайки Роджър Федерер на четвъртфиналите на US Open с 3:2 сета (3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2).

Българинът се класира на третия си полуфинал в Големия шлем след проява на фантастичен характер в драматична битка, която продължи три часа и 10 минути.

Гришо победи убедително в петия сет, но ключовата част бе четвъртата, която показа, че е съвършено променен играч. Великият му опонент бе подчинен за първа победа в съперничеството им, която идва в осмия опит.

Така българинът заслужено се класира сред най-добрите четири и му предстои сблъсък с Даниил Медведев. Успехът е забележителен, въпреки 38-годишната възраст на швейцареца. Гришо премина психологическа бариера, която мнозина негови фенове и крайни критици смятаха за непреодолима. Импулсът може да се окаже ключов за успех не само в Ню Йорк, но и в следващите години. Не е случайно, че е четвъртият най-ниско ранкиран играч, който спира Федерер на турнирите от Шлема. Постоянството му на първи сервис и общо 10 спасени възможности за пробив разстроиха играта на Маестрото. Димитров вече има победи над тримата най-големи тенисисти на нашето време. Освен това прави забележителен скок в ранглистата до 25-о място.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ИСТОРИЧЕСКИЯ МАЧ >>>

Мачът започна по възможно най-лошия начин. Григор загуби първото си подаване и набързо изостана с 0:3 гейма. След това взе сервис гейма си и започна да изравнява нещата - 2:4. Федерер сервираше страховито, но съперникът му постепенно започна да се отпуска и да му задава повече въпроси. Швейцарецът взе трудно подаването си, за да поведе с 5:2. Изчака следващото и с постоянен първи сервис поведе в сетовете след половин час игра.

Снимка: Официален сайт

Григор започна с перфектен гейм на нула втората част. Прогресът в играта му продължи и той стигна до първа точка за пробив, но с ас Федерер не остави шанс. Въпреки всичко отпусна ръката и с убедителното представяне притесни швейцареца. Последният допусна пробив за 2:4, който бе затвърден по страхотен начин. При 5:2 и 0:15 българинът показа изключителна гъвкавост, за да вземе красиво разиграване. Последва кошмарен гейм, в който Димитров допусна пробив с двойна грешка - 4:5.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

С непримиримо представяне обаче, българинът направи рибрейк и заслужено изравни сетовете. Федерер изглеждаше притеснен и взе много пребързани решения с непрестанни излизания на мрежата. Във втория сет те бяха наказани.

Федерер изглеждаше уязвим и в началото на третия сет. При 2:2 дойде страхотен момент. Маестрото поведе с 40:0 на сервис на българина, но това не смути Григор, който обърна с пет поредни точки. За жалост се пропука в още следващото си подаване. Публиката аплодира негов сгрешен първи сервис и двойна грешка донесе аванс от 4:3 за Федерер. В следващия гейм Григор изпусна две възможности да върне пробива и това се оказа ключов момент. Сервисите на съперника бяха твърде мощни и той играеше много силно в тези минути. Спечели третия сет с нов пробив - 6:3.

Четвъртият сет започна с реакция на българина - пробив още в първия гейм, който бе затвърден. В третия също игра много добре, но Федерер се закачи за 1:2. При 2:3 Григор изигра много добър гейм, въпреки че даде възможност за пробив. Моментът бе много важен и авансът се запази - 4:2.

Последва гейм, който не бе за хора със слаби сърца. След 12 минути и общо седем спасени точки за пробив, Федерер намали на 3:4, а Григор можеше да съжалява за изпуснатите възможности. За щастие неуспехът този път не влезе под кожата му и той реагира с убедително сервиране. Сякаш това бе моментът, който доказа, че това не е същият Димитров, когото познаваме.

При следващото сервиране показа големи топки. Спаси пет точки за пробив и при първия си сетбол изравни сетовете - 6:4.

Преди петия сет Федерер взе медицински таймаут заради проблем с кръста. Ритъмът на Григор не бе нарушен.

Сетът започна с пробив на българина, който отново бе лесно затвърден, както в четвъртия сет. Последва още една порция от същото за 4:0. Федерер се отчете с два гейма, но това не попречи на българина да продължи да го доминира до края. 6:2 и историята на Григор бе пренаписана.