Кристиано Роналдо е на един гол от поредното си велико постижение. Ако вкара на Белгия тази вечер в осминафиналите на Евро 2020, португалецът еднолично ще се превърне в реализатор №1 на ниво национални отбори. Към момента легендата дели върха с Али Даеи (Иран), като и двамата имат по 109 вкарани гола.

Иранецът поздрави CR7 за това, че го настигна, а вероятно ще стори същото и когато го задмине, защото реално погледнато това е въпрос на време. И може да стане факт още днес.

Кой обаче е Али Даеи?

Персийското острие прекарва по-голямата част от кариерата си предимно в Азия - в родната си страна, в Катар, когато все още не бе модерно да се играе там, както и в първенството на ОАЕ. Има пет сезона в Европа - по един в Байерн (Мюнхен) и Арминия (Билефелд) и три в Херта (Берлин), но така и не успява да блесне в Бундеслигата, реализирайки 19 гола в немския елит.

По-интересното в случая е това, че Даеи има почти еднакъв брой голове за клубовете си и националния тим на Иран. Ако броим единствено шампионатните попадения на клубно ниво на Али, те са 112 - само с три повече от рекордните 109 за селекцията на родината му. Когато обаче добавим и головете в континентални турнири и купи на страната, на клубно равнище той има общо 134 гола в 351 мача.

Спрямо 109 в 149 мача за Иран.

Снимка: Getty Images

Али Даеи не е трябвало да бъде футболист. Ходел е на тренировки скришом от баща си, който е бил строг и е искал момчето му да се концентрира върху учението. Сутрин иранецът посещавал нормалните училищни часове, след това ходел на допълнителни уроци по математика. Когато футболът влиза в живота му, баща му е категоричен - "Що за глупост? Да риташ топка с крака! Това няма да ти помогне да правиш добро на хората. Трябва да се стремиш към нещо по-голямо", са били думите на татко му, а Али, разбира се, не е съгласен с това.

Всъщност голмайстор №1 в световния футбол има диплома за инженер-металург. Трябва да благодари на майка си за футболната кариера, защото тя се превръща в негов съучастник в това спортно начинание и го кара на тренировки, като измисля оправдания за отсъствието му от дома.

Кариерата му се развива светкавично и когато от иранския гранд Естглял го привличат, баща му е в шок и е сърдит и на жена си, и на момчето си. Но после започва да разбира и не пропуска мач, в който Али Даеи играе.

"Нещо, за което съм му благодарен и до днес", казва иранецът.

След Мондиал 1998, когато не вкарва гол, посрещането в Иран не е приятно - наричат го еднодневка, измамник, некадърник... Байерн го харесва на първенството във Франция, но треньорът му спестява тази информация, за да не го разсейва.

През 2003 година стига от втори опит до рекорда, който по онова време се държи от Ференц Пушкаш - 84 гола за националния отбор. Иранецът го реализира от дузпа срещу Северна Корея в Техеран, но фен хвърля бомба, а това кара гостите да напуснат терена. Служебна победа за домакините и незачитане на рекордния гол на Даеи.

Снимка: Getty Images

Седмица по-късно, вече от втори опит, Али успява да изравни Пушкаш. Вкарва срещу Ливан в Бейрут.

През 2004 година вкарва 17 гола в 16 мача за националния отбор и еднолично се откъсва на върха. Играе до 37-годишна възраст.

След края на кариерата си се пробва и като треньор, но без особено голям успех. Води Иран, но бързо разбира, че това не е неговото начинание.

За последно води Сайпа на клубно ниво, а от 2019 година е безработен.

Но все пак Али Даеи е известен заради стореното от него като футболист, а не като треньор.

А съвсем скоро ще остане в историята като голмайстор №2 на международния футбол.